Jak vybrat správnou délku lyží!

Jak vybrat délku sjezdových lyží

Existuje mnoho jednoduchých pravidel pro určení správné délky lyže… “ne vyšší než váš nos”, “ne nižší než váš nos” atd. Některá z nich mohou být užitečná, ale existují i další klíčové faktory, které se podílí na určení správné délky lyže. Výpočet délky je také zcela odlišný pro skialpy, freeride či jiné typy lyží. Dětské lyže jsou také úplně jiná záležitost.

OBSAH

  1. Doporučená délka pro ženu, muže a dítě
  2. Různé typy lyží
  3. Délka lyží pro začátečníky

Správná délka lyží: pro ženu, muže a dítě

Klíčové faktory

Správně dlouhé lyže jsou základem pro to, abyste si lyžování opravdu užili. Ovládání, zatáčení a zastavení bude následně více přesnější a s menším úsilím. U délky lyží je třeba vzít v úvahu tři faktory.

  • Výška
  • Úroveň schopností
  • Typ lyžování

Pro lyžaře neexistují žádné konkrétní a přesné standardy. Všechny tabulky a grafy jsou pouze informativní. Proto můžete v tabulce najít délku lyží, která pro vás není nejlepší. Ale určitě to bude dobrý výchozí bod.

Muž x Žena

Délka lyží nemá žádný vztah k pohlaví. Jediným okamžikem, kdy do výběru vstoupí pohlaví, je flexe lyže, která musí odpovídat hmotnosti lyžaře k určité výšce. Poloha vázání na lyžích se také liší u mužů a žen.

Základní vodítko pro určení délky je na základě úrovně lyžařských schopností. Pamatujte, že lyže se vždy prodávají v centimetrech.

Začátečník: výška lyžaře mínus 10-15 cm

Pokročilý: výška lyžaře mínus 5-10 cm

Expert: výška lyžaře plus až 5 cm

Nezapomeňte, že zde chybí dva naše kritické faktory - stejný lyžař by určitě nechtěl nebo nepotřeboval stejně dlouhé skialpinistické lyže jako například carvingové lyže. Hmotnost lyžaře není faktorem délky lyží. Obecně to lze vyřešit výběrem lyže s vyšší hodnotou flexe. Zde je doporučení pro délku lyží pro dospělé založené pouze na výšce:

Děti

Určení správné délky dětských lyží je o něco větší věda než pro dospělé. Věk může být pouze vodítkem, protože děti rostou výrazně odlišnou rychlostí. Úroveň lyžařských schopností je také extrémně rozmanitá.

Existuje však několik osvědčených tipů:

  • Dětské lyže jsou určeny pro děti, jejichž výška je přibližně do 155 cm. Nad tuto výšku je potřeba zvolit lyže pro dospělé.
  • Děti obvykle vyžadují nové sjezdové lyže každý rok nebo dva. Pokud je to realistické, můžete koupit lyže na vyšší úrovni doporučeného rozsahu. V první sezóně může trvat déle, než si na ně dítě zvykne, ale v příští sezóně je bude moci používat ještě šikovněji.
  • Vždy si pamatujte, že děti se stále učí a potřebují správnou výbavu ve správné velikosti, aby si osvojily dobrou lyžařskou techniku a návyky, které budou mít po zbytek svého života.

Zde je obsažnější tabulka ukazující, jak lze určit délku dětských sjezdových lyží:

DOPORUČENÁ DÉLKA SJEZDOVÝCH LYŽÍ PRO DĚTI

Výška (cm) Věk Lyžařská zkušenost Doporučená délka lyží
do 115 cm 6 začátečník výška podpaží/ramen
    docela dobrý výška brady/nosu
    prokročilý výška čela
do 135 cm 9 začátečník/docela dobrý výška brady/nosu
    pokročilý výška postavy
do 155 cm 12 začátečník/docela dobrý výška nosu/čela
    pokročilý výška postavy + 5-7 cm