Garmin

Uživatelé Garmin s vyšší úrovní aktivity mají nižší klidový srdeční tep

Ukázka dat z uživatelských účtů Garmin Connect ukazuje, že čím aktivnější je člověk, tím nižší je jeho klidový srdeční  tep.

Když se podíváte dolů na chytré hodinky Garmin na zápěstí a uvidíte, co vypadá jako abnormálně nízká klidová srdeční frekvence, může to trochu znepokojovat. Data získaná ze vzorku uživatelů Garmin Connect však™ ukazují, že nízká klidová srdeční frekvence by mohla naznačovat zvýšenou úroveň kardiovaskulární kondice.

Co je klidová srdeční frekvence?

Vaše klidová srdeční frekvence je počet, kolikrát vaše srdce bije za minutu (bpm), zatímco vaše tělo je v klidovém stavu - obvykle když spíte nebo ležíte v posteli po probuzení. Rychlé vyhledávání online sdělí, že "normální" klidová srdeční frekvence pro zdravé dospělé by měla být někde mezi 60-100 bpm, v závislosti na faktorech, jako je pohlaví a věk.

Jak vypočítat klidovou srdeční frekvenci

Chytré hodinky Garmin vypočítají klidový srdeční tep za vás. Přímo na zápěstí můžete vidět průměrný klidový srdeční tep za období 7 dnů, ale je důležité otevřít aplikaci Garmin Connect, abyste získali úplnější obrázek. Pohled pouze na jeden den nebo jeden týden ne vždy dává celý příběh - faktory, jako jsou nemoci nebo infekce nebo abnormálně aktivní nebo neaktivní týdny, mohou zkreslit data, takže prozkoumejte své průměry v průběhu měsíce nebo roku pro přesnější číslo.

Pokud zjistíte, že vaše průměrná klidová srdeční frekvence je skutečně trvale nižší než 60, nepropadejte panice. To může být dobrá věc.

Proč mají sportovci nižší klidovou srdeční frekvenci?

Intenzivní cvičení posiluje srdeční sval, což v konečném důsledku znamená, že je účinnější při čerpání krve v celém těle. Obecně platí, že silnější srdce mohou pumpovat stejné množství krve v méně srdečních tepech, zatímco slabší srdce potřebují pumpovat vícekrát, aby dosáhly stejného objemu. Výsledkem je, že atletičtí jedinci - jako například běžci - mají tendenci mít nižší klidovou srdeční frekvenci.

Ale nemusíte nás brát za slovo. Vzorek dat získaný od uživatelů, kteří umožnili sledování svých dat v Garmin Connect, interaktivním nástroji používaném miliony milovníků fitness po celém světě, činí korelaci křišťálově jasnou. Čím aktivnější jste, tím zdravější se vaše srdce stává - a tím snadněji mu děláte svou práci.

Pokud nejste sportovec nebo se nezapojujete do pravidelných, přísných fitness cvičení, nízká klidová srdeční frekvence může znamenat problém. Pokud nejste aktivní, ale máte abnormálně nízkou klidovou srdeční frekvenci, může to být něco, o čem byste se měli poradit se svým lékařem, protože to může být indikátorem poruchy srdečního rytmu nazývané bradykardie nebo jiné stavy.

Kardio aktivity a klidová srdeční frekvence

Není šokující, že pravidelné, intenzivní kardiovaskulární cvičení je pro vás dobré. Uživatelé služby Garmin Connect rádi běhají, jezdí na kole, plavou a další – aktivity, které poskytují mnoho zdravotních výhod. Vzhledem k popularitě těchto aktivit a obrovské přidané hodnotě pro vaše zdraví srdce konkrétně prováděním kardio jsme se rozhodli podívat se na počet kumulativních hodin strávených během, jízdou na kole a plaváním, protože korelovaly s průměrnou klidovou srdeční frekvencí uživatele. Výsledky jsou jasné - až 15 hodin, čím více času uživatel strávil těmito činnostmi, tím nižší je jeho průměrná klidová srdeční frekvence.

Celkový počet hodin aktivity a klidového srdečního tepu

Ale co lidé, kteří rádi vykonávají aktivity mimo (nebo navíc) běh, plavání a jízdu na kole? Nebojte se - i na ně jsme se podívali. Bez ohledu na to, na jakou aktivitu se v ekosystému Garmin Connect zaměřujete – od jízdy na kajaku po jógu, golf až po silový trénink – korelace je stále jasná. Čím více času strávíte aktivní, tím nižší by měla být vaše klidová srdeční frekvence.

Denní počet kroků a klidová srdeční frekvence

Jste fanatik, pokud jde o splnění vašeho denního cíle kroku? Nebo raději ztišíte upozornění na pohyb po celý den? Buď je to naprosto v pořádku, ale možná se budete chtít podívat na níže uvedená data, pokud v průměru neuvádíte slušné denní počty kroků. Čím více kroků můžete dostat za den, tím silnější je vaše srdce ... možná připomínka, abyste se krátce procházeli do kancelářské kuchyně, abyste si vzali sklenici vody, je prospěšnější, než jste si mysleli.

Jak mohu zlepšit svůj průměrný klidový srdeční tep?

Odpověď je pravděpodobně velmi jednoduchá - dejte se do pohybu! Výše uvedené grafy ukazují, že pro průměrného zdravého dospělého vede aktivnější životní styl ke zdravějšímu srdci. Pokud jste ještě nenašli aktivitu, která vás baví, je to v pořádku. Chytré hodinky Garmin mají až 37 profilů aktivit, které můžete vyzkoušet, ať už hledáte ten jeden koníček, který vás bude definovat, nebo máte pocit, že to mícháte.

Mějte však na paměti, že každý je jiný. Pokud po přečtení tohoto článku máte stále pocit, že vaše klidová srdeční frekvence je neobvyklá, je důležité se poradit se svým lékařem, protože on nebo ona bude moci s vámi pracovat a zjistit, zda je něco špatně.

Ještě nemáte chytré hodinky Garmin?